12 лютого 1994 року відкрилася зимова Олімпіада в норвезькому Ліллегаммері. Україна виборола там свої перші дві медалі.На біатлонний спринт тренери збірної України знічев’я вирішили поставити на гонку нікому не відому 25-річну Валентину Цербе із Прилук.»На спринт заявили, щоби познайомилася з трасою і не заблукала в лісі», – згадувала Валентина.Однак українка, яка стартувала десятою, влучно відстріляла й довгий час була лідером. Лише згодом її обігнали канадка Міріам Бедар та білоруска Світлана Парамигіна. Валентина стала бронзовою призеркою, а Україна отримала свою першу олімпійську медаль.»На Олімпіаду тренери взяли мене в останній момент. На той час я працювала на Прилуцькій меблевій фабриці. Перед цим закінчила Житомирський деревообробний технікум, – згадує Валентина. – Навіть лиж не було. Позичила в брата біатлоністки Ніни Лемеш. Пара лиж коштувала 200 доларів».Напередодні Цербе виграла дві гонки на чемпіонаті України.»Але тренери продовжували вагатися. Мене взяли в останню мить».Перша українська медаль взагалі висіла на волосині. Інна Шешкіль із Казахстану бігла найшвидше, але несподівано впала на фініші. У результаті — четверте місцеУ спринтерській гонці Валя влучно відстрілялася і чекала суперниць. Канадійка Бедар покращила її результат на 1,2 секунди, а білоруска Парамигіна – лише на 0,1.Перша українська медаль взагалі висіла на волосині. Інна Шешкіль із Казахстану бігла найшвидше, але несподівано впала на фініші. У результаті — четверте місце.»Коли підняли прапор, відчула страшенну гордість», – згадувала Цербе. – Увечері прийшла до кімнати й поклала бронзову медаль під подушку. Так і проспала всю ніч. На ранок принесли телеграму від чоловіка Анатолія. Там було лише одне слово – «Вітаю!» Згодом він сказав, що найбільше боявся аби вистачило зарплати».За медаль Цербе мала отримати 5 тисяч доларів. 1700 з них мали вирахувати на податки. Однак українська діаспора з Канади покрила суму податку. На отримані гроші Валентина купила квартиру в Прилуках, де мешкає й досі.На тій же Олімпіаді несподівано перемогла 16-річна фігуристка з Дніпропетровська Оксана Баюл. Основними претендентами на «золото» вважали американок Ненсі Керріган і Тоню Гардінг.Оксана виконала одну з найкращих коротких програм в історії фігурного катання і стала лідером.На тренуванні перед довільною програмою фігуристка з Німеччини Таня Шевченко зіткнулася з Оксаною, пошкодивши їй ковзаном гомілку. Баюл наклали шви. Лікар німецької збірної зробив їй кілька ін’єкцій знеболювальних. У такому стані Оксана виконувала довільну програму.На її фініші тренер Галина Змієвська, розуміючи брак каскаду стрибків, крикнула про це через бортик. Оксана змінила план, додала складніші стрибки. У підсумку — перемога.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стався напад на знамениту фігуристкуОрганізатори довго шукали гімн України. Через це затримали церемонію нагородження.